DGS 2019 sınav tarihi değişti. Adaylar her sene Temmuz ayında gerçekleştirilen sınava artık Temmuz ayında girmeyecekler. DGS 2019 sınav tarihi bu sene Haziran ayında gerçekleştirilecek.

DGS 2019 Sınav Tarihi Değişti Mi?

Önlisans mezuniyeti olan adayların önlisans bölümlerini ya da ÖSYM’nin izin verdiği eş bölümleri lisansa tamamlama isteği var. Adayların bu isteklerini gerçekleştirebilmeleri için öncelikle DGS sınavına girmeleri gerekiyor. Dikey Geçiş Sınavı olarak bilinen bu sınavda adaylara Türkçe ve Matematik alanından sorular sorulmaktadır. Bu soruları yanıtlayan adaylardan yüksek puan alanlar istedikleri bölüme gidebilmektedirler. ÖSYM her sene olduğu gibi bu sene de sınav takvimini açıkladı. Yaptığı açıklamayla birlikte DGS sınav tarihi de belirledi. ÖSYM her seneden farklı olarak bu sene DGS sınav tarihi değiştirdi. Bu da adaylarda büyük bir şok etkisi oluşturdu.

DGS 2019 Sınav Tarihi Ne Zaman?

ÖSYM tarafından her yıl gerçekleştirilen ve kalkıp kalkmayacağı uzun zamandan beri konuşulan DGS 2019 yılında da gerçekleştirilecek. Bu yüzden adaylar mutlaka lisans tamamlama yapmak istiyorlarsa DGS 2019 hazırlık yapmak zorundalar. Sizler de  2019 yılında DGS’ye girecekseniz; ÖSYM’nin sınav tarihini değiştirdiğini bilmeniz gerekiyor. DGS 2019 sınav tarihi değişerek öne çekildi. Böylece adayların daha erken çalışmaya başlaması ve daha hızlı tempoda çalışması gerekiyor. Bu her ne kadar dezavantaj olarak görülse de aslında avantaja çevrilebilir. Eskiden DGS sınav tarihi Temmuz ayında yapılıyordu. Sonuçlar Ağustos aynın sonunda açıklanıyordu. Tercihler ise; Eylül ayında başlıyordu. Tercihlerin açıklanması için de yine 1 hafta kadar süre geçiyordu derken; adaylar sıkıntı yaşıyorlardı. Türkiye’de bazı üniversiteler Eylül’ün 2. haftasında eğitim öğretime başladığı için sınavı kazananlar gecikiyordu. Üstelik ilk tercihte yerleşemeyen adaylar ek tercih yapıyorlardı. DGS 2019 sınav tarihi böylece içinden çıkılamayan bir hal alıyordu. Okula adaptasyon için mutlaka erken yapılması sizin avantajınız olacaktır.

DGS 2019 Sınav Tarihine Ne Kadar Kaldı?

ÖSYM’nin yaptığı resmi açıklama sonrasında adaylar DGS’nin erken yapılacağını öğrendiler. ÖSYM’nin bu sene aldığı karar sonucunda sınav takvimi belirlendi. DGS 2019 sınav tarihi 30 Haziran 2019 tarihinde yapılacaktır. DGS 2019 sonuç açıklama tarihi ise 25 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşecek. Böylece eski sisteme göre henüz yeni sınava girdiğiniz tarihte sonuçlarınız gelecek. Bu da okullara adaptasyon açısından büyük bir avantaj sağlayacak. DGS 2019 sınav tarihi değişti şeklindeki ibareyi ÖSYM’nin takviminde bulabilirsiniz. Takvime buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Konuyu Beğendin Mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid