DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler herkes tarafından ilgi çeken bir konudur. Bu konuda birçok fikir öne sürülse de birçok üniversitenin 2. sınıftan başlattığını söyleyebiliriz. 2018 DGS sınav tarihi değişmesinin ardından hazırlık sınıfı olmadan 3. sınıftan başlatan üniversiteler hakkında bu yazımızda sizlere bilgi verdik. DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler mühendislik ve DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler ilahiyat da sizin çok fazla ilginizi çekebilecek noktadadır. 2018 DGS sınav tarihi değişmesinin ardından bu konuda daha fazla araştırma yapmak isteyen kişilere tek tek bilgi verdik. Marmara Üniversitesi DGS Hukuk kaçıncı sınıftan başlatıyor diye soran kişiler de yazımızdan kolay şekilde tüm detayları alabilirler. DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler yazımıza artık başlıyoruz.

DGS 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler İlahiyat

İstanbul Üniversitesi tercih edebileceğiniz DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler İlahiyat seçeneklerinden ilkidir. Üniversitede hazırlık sınıfı vardır. Ancak; sınavı geçemezseniz 1 yıl okuyorsunuz. Hazırlık sınıfı sınavını geçerseniz direkt 3. sınıftan başlıyorsunuz. Önlisansta aldığınız tüm derslerden de muaf oluyorsunuz.

Marmara Üniversitesi DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler arasında yer almaktadır. Üniversitede %70 oranında devamsızlık hakkınız varken en fazla da 1 ya da 2 dersten muaf olabiliyorsunuz. Hazırlık sınıfı vardır.

Uludağ Üniversitesi DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler İlahiyat bölümleri arasındadır. Yaz okulu olmayan üniversitede devamsızlık sorunu ise 160 saatle sınırlı olup tüm derslerden muaf oluyorsunuz.

Atatürk Üniversitesi 3. sınıftan başlatıp hazırlık uygulayan üniversiteler arasındadır. Yaz okulu bu okulda da bulunmamaktadır.

Gaziantep Üniversitesi 3. sınıftan başlatıyor ancak; muaflık derecesi, aldığınız derslerin uyumuna bağlıdır. Hazırlık sınıfı vardır.

DGS Hukuk 3. Sınıfta Başlatan Üniversiteler

Yeditepe Üniversitesi DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler arasında yer almıyor. Henüz 1. sınıftan başlatıyor ve hazırlık sınıfı vardır. Devamsızlık hocalara bağlı olarak değişirken yaz okulu vardır.

Maltepe Üniversitesi DGS 2. sınıftan başlatan üniversiteler Hukuk bölümleri içinden biridir. Ancak 1. sınıftan ek ders alabilirsiniz. %80 devam  zorunluluğu olan üniversitede yaz okulu vardır.

Bahçeşehir Üniversitesi DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler içinde değildir. Yaz okulu vardır. Devam zorunluluğu vardır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrenciye göre farklı sınıflardan başlatmaktadır. Bu yüzden de hangi okuldan mezun olduğunuz önemlidir.

Beykent Üniversitesi DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler içinde yoktur. 2. sınıftan başlatıyorlar. Hazırlık yok ve devam zorunluluğu vardır. Yaz okulu da vardır.

DGS Hemşirelik 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler

Karatekin Üniversitesi kurulca karar verilen ve her mezun için ayrı standartlar uygulayan üniversitedir. Yaz okulu olan üniversitede zorunlu hazırlık sınıfı yoktur. Devam zorunluluğu ise vardır.

Giresun Üniversitesi DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler içinde değildir. Aksine üniversite 1. sınıftan başlatmaktadır. Hazırlık sınıfı yokken derslere göre devam zorunluluğu vardır.

Erciyes Üniversitesi yine kurula göre karar verilen bir sınıftan başlatma söz konusudur. Bu üniversitede hazırlık sınıfı yoktur ve yaz okulu vardır. Teorik derslerinizde %70 devam zorunluluğu sunulmaktadır.

Selçuk Üniversitesi öğrencinin önlisans salık teknikerliği bölümünden geçenlerin ilgili derslerine göre muafiyeti yapılıyor. Hazırlık sınıfı ve yaz okulu artık yoktur. Devam zorunluluğu vardır.

Ömer Halis Demir Üniversitesi 1. sınıftan başlatarak %20 devamsızlık hakkı veren Hemşirelik bölümlü üniversiteler arasında yer almaktadır.

DGS İnşaat Mühendisliği 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler

Dumlupınar Üniversitesi 1. sınıftan başlatıp yaz okulu olan ve hazır sınıfı bulunmayan bir üniversitedir. %70 oranında devam zorunluluğunuz vardır.

Karabük Üniversitesi Hazırlık sınıfı olan ve DGS 3. sınıftan başlatan üniversiteler arasında olmayıp 1. sınıftan başlatan üniversiteler arasındadır.

Selçuk Üniversitesi hazırlık sınıfı yoktur ve 1. sınıftan başlatmaktadır. Okulda yaz okulu bulunmamaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi genel olarak 1. sınıftan başlatan ve hazırlık sınıfı olmayan üniversitedir. Üniversitede devam zorunluluğu söz konusudur.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü olarak en fazla tercih edilen bir üniversitedir. Öğrenci işleri tarafından önce intibakınız yapılır, ardından kurul kaçıncı sınıftan başlayacağınıza karar verir. Hazırlık okulunun yanı sıra devam zorunluluğu vardır.

Facebook Yorumları
Konuyu Beğendin Mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid