Engelli girişimciye hibe desteği engellileri diğer sağlıklı vatandaşlarla eşit koşullara getirmeyi amaçlıyor. Bu sayede artık engelliler daha kolay maddi koşullarda işyeri açabilecekler. İşte engelli girişimciye hibe desteği ayrıntılarının yer aldığı konumuz burada. Konumuzda cevabını bulamadığınız soruları bize yorum kısmından yöneltebilirsiniz.

Engelli Girişimciye Hibe Desteği Veriliyor

Engelliler hayatın her alanında bir adım geriden gelmektedirler. Dünya üzerinde birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de engellilere yönelik hizmetler verilmeye devam ediliyor. Geçen gün yayınladığımız engellilere ücretsiz sigorta imkanı sonrasında bu haber ilaç gibi geldi. Engellilere ücretsiz sigorta veren bu desteğin ardından artık engelliler hemen işyeri açabilecekler. Engelliler için işe kazandırma çalışmalarını yapan İŞKUR, bu adımı bir basamak daha öteye taşıdı. Engellilere kendi işini kurma şansını tanımaya başladı. Engelli girişimciye hibe desteği vermeye karar alan İŞKUR önderliğinde çalışmalar tamamlandı. Engellileri kapsayan tasarı ile birlikte engelli girişimciye hibe verilecek. Hibenin belli şartları ve başvuru yöntemleri var. Bugün sizlere bu yöntemlerden söz edeceğiz.

Engelli Girişimciye Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli ve bununla birlikte eski hükümlüleri de kapsayacak olan proje kapsamında yeni iş açmak isteyen veya kendi işini ilk defa kurmayı planlayan kişiler hibe desteği alabilecek. Maddi zorluklardan dolayı kendi işini kuramayan engelli girişimciler aldıkları hibe sayesinde daha rahat bir şekilde hibe başvurusu yapabilecekler. Engelli girişimciye hibe desteği başvurusunun nasıl yapıldığına dair adımları aşağıdan görebilirsiniz.

 • Engellilerin ve eski hükümlülerin bu desteği alabilmeleri için bir proje hazırlamaları gerekiyor. Hazırladıkları proje ile girişim yapmak istedikleri işi anlatmalılar.
 • Engelli girişimciye hibe için hazırlanan başvuru formunu doldurmalılar.
 • Tüm bu evrakları alarak hangi şehirde yaşıyorlarsa; bu şehrin çalışma ve iş kurumuna giderek başvurularını gerçekleştirmeliler.

Engelli Girişimciye Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Engelli girişimciye hibe desteği için engellilerden bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler girişimci desteğine başvurabilirler.

 • Engelli ya da eski hükümlü kişiler girişim sertifikasını almaları gerekmektedir.
 • Engelli kişiler engellilik oranlarını beyan etmek zorundadırlar.

Engelli Girişimciye Hibe Desteği Ne Kadar Verilecek?

Engelli vatandaşlara ve bunun yanı sıra eski hükümlü olan Türk vatandaşlarına verilmesi planlanan hibe desteği İŞKUR kapsamında sağlanacak. Her ne kadar İŞKUR ödeneği verse bile; girişim belgesini İŞKUR aracılığı ile ya da KOSGEB çerçevesinde alabilirsiniz. Engelli girişimciye hibe desteği vermeyi planlayan İŞKUR başvuruların 7 Aralık 2018 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Bu süreyi aşan kişilerin başvuruları ne yazık ki alınamayacak. Bu süre zarfında girişimcilik sertifikasını almanız gerektiğini de unutmayın. Bu süreç içerisinde girişimcilik sertifikası veren eğitimlere göz atabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca engelli girişimciye destek vererek hibe miktarını açıklayan İŞKUR, miktarın 50 Bin TL olduğunu da belirtti. 50 Bin TL gibi miktar işyeri açmak için ilk adım açısından günümüz şartlarında makul bir fiyattır.

Facebook Yorumları
Konuyu Beğendin Mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid