Engelli İş ve Meslek Danışmanı Alımı konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Engelli İş ve Meslek Danışmanı Alımı konusunda engelli adaylar çok fazla bilgi sahibi değil. Bu yüzden de zorluk çekiyorlar.

Engelli İş ve Meslek Danışmanı Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Türkiye İş Kurumu personelleri arasında iş arayanlar ile işverenleri bir araya getiren ve en etkili çözümü sunan kişiler İMD yani İş ve Meslek Danışmanıdır. İş ve meslek danışmanı olabilmek için bir lisans programını tamamlamış olmak ve İş ve Meslek Danışmanlığı yeterlilik belgesine sahip olmak gerekmektedir. Engelli İş ve Meslek Danışmanı alımı KPSS puanının yanı sıra mülakatta gerektiriyor. KPSS puanı ile memur olarak atanabilmek için ciddi puanlar almak gerekirken İMD olabilmek için ayrıca yeterlilik belgesi gerektiğinden puanlar biraz daha aşağı inebiliyor. Bu bağlamda adaylar için bir avantaj oluşturmaktadır. Maaş olarak da memurdan 550 – 600 TL gibi fazlası olması nedeniyle tercih edilebilmektedir. Bu sebeple Engelli İş ve Meslek Danışmanı alımı konusu cazip hale gelmiştir.

Engelli İş ve Meslek Danışma Konusunda Çok Önemli Gelişme

Engellilerin kendisini geliştirerek hayatın her alanında bulunmaları gözlerden kaçmıyor. Yeri geliyor bir avukat, yeri geliyor bir hemşire olarak görebiliyoruz. Bu da engellilere fırsat verilmesi durumunda engellerin aşılabildiğini en net şekilde göstermektedir. Engelli İş ve Meslek Danışmanı alımı konusunda da engellilerin İMD olabilmeleri adına yönetmelik kararı ile çok güzel bir adım atıldı. 29 Mayıs 2018 tarihli, 30435 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İş ve Meslek Danışmanlarının Atanma ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelik Engelli İş ve Meslek Danışmanı alımı için değil ama sonrası için çok önemli bir adım oldu.

Engelliler Nasıl İş ve Meslek Danışmanı Olabilir?

İŞKUR dışardan Engelli İş ve Meslek Danışmanı alımı için duyuru yapmakta ve KPSS ile birlikte mülakat yaparak alım yapmaktadır. Kurum içinde çalışan engelli memurlar ise çalışma gücünün en az %40’ını kaybetmiş olanlar için geçerlidir. Herhangi bir lisans programı tamamlamış olanlar İş ve Meslek Danışmanlığı yeterlilik belgesi varsa ve kurumda en az 2 yıl görev yapmış ise başta belirttiğimiz madde hükmünce boş olan kadrolara atanabilecektir. Burada İş ve Meslek Danışmanlarının Atanma ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte madde 11’de birinci fıkrada;

  • Hizmet süresi fazla olanlara,
  • Daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara,
  • Üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara,

Öncelik verilmek suretiyle kazanılmış hak aylığı yönünden bulundukları dereceye uygun kadroya aranmaları yapılır. Mayıs ayından beri Engelli İş ve Meslek Danışmanı alımı için başvuran bekleyen adaylar gibi engelli memurlarda İMD olabilmek için beklemektedir.

Facebook Yorumları
Konuyu Beğendin Mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid