Engellilere ikramiye ücreti devlet tarafından veriliyor. Engellilere ikramiye ücreti ne kadar ve şartları nelerdir diye soranları bilgilendirdik.

Engellilere İkramiye Ücreti Ne Kadar?

Engelliler yaşamını devam ettirmek için kimi zaman ailelerine muhtaç bir şekilde hayata devam ediyorlar. Kimi zaman da memur olarak çalışmaya başlıyorlar. Ya da farklı iş kollarında işçi olarak çalışan engelliler belli bir zaman sonra emekli olmaya hak kazanıyorlar. Bazıları da ikramiye almak için başvuruda bulunarak ikramiye alabiliyorlar. 2018 yılı itibari ile engellilere ikramiye ücreti açıklandı. Yapılan açıklamaların ardından 2018 yılında engellilere ikramiye ücreti olarak; 45200 TL olarak hesaplama yapılmıştır. Tabi bu ikramiyeyi alabilmek için sizlere sunulan bazı şartları karşılamanız gerekiyor.

Engellilere Emekli İkramiye Ücreti Ne Kadar?

Engellilere verilen emekli ikramiyesi vardır. Her Türk vatandaşında olduğu gibi engelliler için de belirli sene boyunca hizmet vermeleri karşılığında devlet ikramiye vermektedir. Bu ikramiyelerini alan engelliler kendi yaşamlarını daha iyi standartta değerlendirmek için bazı yatırımlar yapıyorlar. Engellilere ikramiye ücreti olarak verilen tutar her sene değişkenlik göstermektedir. Özellikle engelli arabası alma şartlarının daha kolay hale gelmesi ile birlikte engelliler aldıkları emekli ikramiyesini bu yönde bir yatırım olarak kullanabilmektedir. Henüz günümüz şartlarına baktığımız zaman engellilere ikramiye ücreti ev alabilecek noktada tek başına yeterli olmamaktadır. Bu yüzden araba alarak yatırım yapmak isteyen engelli vatandaşlarımız engelli araba alma koşulları noktasında da araştırma yapıyorlar.

Engellilerin Emekli Aylığı Ücreti Ne Kadar?

Engellilere ikramiye ücreti ve engellilere emekli ikramiye ücretinin yanı sıra emekli aylığı da bağlanmaktadır. Tıpkı engelsiz vatandaşlara verilen ücret artışlarında olduğu gibi engelli emekli aylıklarında da artış meydana gelmektedir. Ancak 2018 yılı itibari ile engellilerin emekli aylığı ücreti; 2148 TL olarak hesaplanmaktadır.

Engellilerin Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Engellilere ikramiye ücreti ne kadar sorusunun yanı sıra sorulan engellilerin emekli olma şartları nelerdir sorusu da vatandaşların kafasını karıştırmaktadır. Bir engellinin emekli olması için şu şartları sağlaması gerekiyor:

 • En az 19 yıl boyunca fiili çalışma süreniz bulunması gerekmektedir.
 • 19 yıllık çalışma hayatınızda sürekli olarak sigortanızın yapılmış olması gerekiyor.
 • En az %40 ve üzerinde engelli belgenizin bulunması lazım.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar; engellilerin emekli olma şartları noktasındaki detayları sağlamış olurlar.

Engellilerin İkramiye Alma Şartları Nelerdir?

Engellilere ikramiye ücreti yanı sıra ikramiye de verilmektedir. Peki, engellilerin ikramiye alma şartları nelerdir diye soranlar varsa bunların şartlarını da aşağıda sıraladık:

 • En az 16 yıl boyunca aktif çalışma süreniz olmalıdır.
 • Çalışma süreniz olan 16 yıl boyunca sigortaya girişiniz sağlanmalıdır.
 • En az %40 veya daha üzerinde heyet tarafından verilmiş engelli raporunuz bulunmalıdır.
Facebook Yorumları
Konuyu Beğendin Mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid