İŞKUR Engelli İstihdamı ile ilgili birçok projeye imza atmaya başladı. Engelliler için yüz güldürücü gelişmeler yaşanıyor. İŞKUR Engelli İstihdamı projeleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. Son zamanlarda yaygın hale gelen bu projeler hakkında sizlere bilgi verdik.

İŞKUR Engelli İstihdamı ve Projelerine Destek Sağlıyor

Engelli bireylerin sosyal hayata katılımını artırmak ve rehabilitasyonunu sağlamak amacıyla desteklerini sürdürüyor. Kamu ve özel sektörde iş veren ve işgücünü bir araya getiren İŞKUR bu vesileyle istihdamı sağlıyor. Engelli bireylerin özellikle özel sektörde iş aramaları ve kendilerine uygun işi bulmaları çok zor oluyor. Hatta bazı engel grupları için neredeyse imkansız hale gelebiliyor. EKPSS üzerinden sınava çalışarak engelli kamu personeli olabilenler şanslı olanlar. Ancak birde sınavı kazanamayan, özel sektörde iş bulamayan büyük bir grup var. Bu grubun çalışması, kendi ve ailesinin geçimini sağlaması için bazı destekler var. Şimdi bu desteklerin nasıl olduğunu ve kimlerin müracaat edebileceğini sizler için değerlendireceğiz. İŞKUR engelli istihdamı konusunda neler yapıyor bakalım.

İŞKUR Engelli İstihdamı ve Girişimcilik Proje Destekleri

Özel sektörde en az 50 personel çalıştıran iş verenler için %3 engelli personel çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Her ay İŞKUR ile düzenli görüşen iş verenler toplam personel sayısını ve engelli personel rakamlarını bildiriyor. Yasal zorunluluğu olduğu halde engelli çalıştırmayan iş verenler ise bunun cezasını ödüyor ve bu cezalar fonda birikiyor. Bu fon ile İŞKUR engellilere girişimcilik projesi desteği sağlıyor. İŞKUR engelli istihdamı sağladığı gibi kendi işini kurmak isteyenlere de imkan tanıyor. Böylelikle engelli bireyler Girişimcilik belgesi alma şartı ile kendi işlerini kurabiliyor. İŞKUR engelli istihdamı konusunda Girişimcilik belgesi verebilen kamu kurumlarından bir tanesi. Bu belgeyi farklı birkaç kurumdan daha temin edilebilir. 4 günlük bir eğitimin ardından belgeye sahip olunabiliyor.

İŞKUR Engelli İstihdamı için Kurs Düzenliyor

Engelli bireylerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, çalıştığı veya çalışabileceği işe veya işyerine uyumluluğunun sağlanması ve kendi işini kurmaları yönünde destek sağlıyor. Belli bir mesleği olmayan veya bir alanda kendini geliştirip İŞKUR engelli istihdamı imkanlarından yararlanmak isteyen engellilere STK’lar dahil kurs açılması için proje sunabiliyor. Aynı projede eski hükümlülerinde desteklendiğini söyleyelim. 7 aralığı kadar proje başvuruları devam edecektir. Detaylı bilgi ve proje ile ilgili kılavuza resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. İŞKUR engelli istihdamı konusunda sitemizi bilgi edinmek için takip edebilir yorumlarla soru sorabilirsiniz. Sorularınızı sormak için konumuzun altına yorum yazabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Konuyu Beğendin Mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid